Новини
02/09/2015
Давньоукраїнський іконопис та каліграфія в Бургундії, Франція

Відчуйте атмосферу паломництва до Тезе у короткому есе художника Андрія Майовця. Саме він провів кілька майстер-класів у підтримку Центру "Джерело" у цій відомій екуменічній спільноті.


авт. Андрій Майовець
31 серпня 2015

Мальовнича Бургундія і моє паломництво до Тезе, в селище екуменічної спільноти братів з Тезе. Піщинка землі або човен здатен прийняти молодь з цілого світу. Місце в котрому знаходиш своє духовне зростання, відпочинок, новий досвід та великий заряд позитивної енергії котрою здатен ділитись і допомагати іншим.

При в’їзді у спільноту віднедавна діє і мистецька точка локації під назвою ART together: TACANKU WANAGI. Протягом тижня, практично щодня з 14:00 год. і до вечірньої молитви, тут відбуваються різні інтернаціональні мистецькі заходи, які вдало поєднуються з воркшопами підготовленими самими братами. Коли в серці ти митець чи поціновувач прекрасного то тут ти можеш представити, розділити свої творчі здібності з охочими побачити, почути чи спробувати власноруч щось зробити. Жива і невимушена атмосфера спілкування, ставлення один до одного - учасників та організаторів. Надихають напівтемні приміщення, мабуть ще романської забудови, котрі є в одному ансамблі будинків поселення і поруч старої церкви XII ст., місця для воркшопів, просто неба з краєвидом на селище, ландшафт, а ще великі альпійські корови одинакові бежевого кольору, що пасуться недалеко, час до часу в далині пейзажу, тишу стрілою пробивають швидкісні потяги TGV.

В Тезе побутує добра традиція, а саме „Фестиваль народів” чи представлення своєї країни усім учасникам спільноти. Україна була представлена тричі. Спочатку по приїзді чотири хлопці зголосились співати в хорі, на репетиціях співали українську пісню, відтак на молитвах завжди було чути: "Славіте всі народи, славіте Господа", а також в четвер відбулось і музичне представлення.

На відкритому майданчику ART together: TACANKU WANAGI 13 і 14 серпня 2015 р., з 14:00 по 17:00 год. був проведений благодійний майстер-клас на підтримку дітей та молоді з особливими потребами НРЦ „Джерело” і представлено іконописну школу „РАДРУЖ” Українського католицького університету. В програмі майстер-класу було:
1. Ознайомлення з середньовічним українським іконописом, традицією іконописання;
2. Розповідь про технологію і виготовлення натуральної фарби – яєчна темпера;
3. Кожен з учасників отримав на вибір зроблений рисунок і завдання з представлених готових ікон Марії Замилування і Христа Пантократора замалювати фрагмент ікони на підготовлений папір-сувій;
4. По завершені замальовування ікон, було запропоновано під зображенням внизу сувою написати молитву, пісні з Тезе або побажання близькій людині.
5. Відбулось і загальне ознайомлення з основними видами українського рукописного шрифту та з інструментами для писання;
6. учасники на вибір вправлялись в написанні вправ, літер, речень;
7. для письма охочі обирали різні пера: металеві, бамбукові, гусячі і вперше апробовані страусині пера.
В практичному воркшопі взяли участь понад шістдесят людей десяти національностей. Загалом, за два дні проведення мистецького дійства, завітало понад двісті людей. Мова проведення була французька, українська і синхронний переклад на англійську. По завершенні майстер-класу кожен з учасників отримав власноруч створені маленькі шедеври, нариси ікон та каліграфії, а також пам’ятні подарунки. Жваві дискусії та обговорення заполонили майданчик. Емоції та враження переповняли усіх, кожен торкнувся української культури: традиції і технології середньовічного іконопису та каліграфії. Дізнались про українську середньовічну ікону, бо більшість чула за Грецьку, Російську чи Балканську ікону. Рукописний шрифт і незвичні страусині пера особливо припали до душі учасникам японської каліграфії, майстер-клас котрий проходив поруч.

Захід сонця і дзвони Тезе усіх нас знову запросили на вечірню молитву.

31/08/2015                                                                                Андрій Майовець

Новини
Новини