Новини
27/07/2015
Програму Раннього Втручання обговорили у Міністерстві Охорони Здоров'я

«Щастя - це коли твоя дитина усміхається тому, що ти створюєш для неї», - Ярослава, мати одного із наших вихованців, розповіла на круглому столі у МОЗ про програму раннього втручання у Джерелі.

В 6 місяців її Назар ще не сидів, а в півтора року йому поставили діагноз - ДЦП. Далі – постійне лікування, процедури, реабілітація і… повернення додому.

«Я поверталась додому, в рутину. Я не знала в яку позу посадити дитину, як організувати середовище для гри. Я не розуміла своєї дитини, не знала як з ним гуляти, в якому візку йому краще. Процес годування у нас займав півтори години. Під час цього чоловік виходив з хати, бо було емоційно дуже важко. Ми були морально виснажені» - ділиться Ярослава. Все змінилося, коли у Центрі Джерело їй запропонували програму Раннього Втручання. Це цілий комплекс заходів по якомога швидшому виявленню, терапії та профілактиці порушень розвитку дитини. З дитиною, у якої особливі потреби, та її сім’єю проводять роботу декілька спеціалістів: лікарі, психологи, реабілітологи, соціальні працівники. Ярослава розповідає: «Реабілітологи підібрали правильне обладнання, тепер ми займаємось за зручною партою, на прогулянки виїжджаємо у комфортному візочку. Логопеди навчили не лише мого сина, але й нас з чоловіком розуміти дитину і правильно доносити інформацію до нього Фахівці з харчування допомогли прийти до того, що тепер я годую Назара 15 хвилин. І це для мене справжнє щастя». А ще для Ярослави щастя, коли дитина може гратися, може пояснити які іграшки вона хоче взяти.«Щастя-це коли твоя дитина посміхається тому, що ти створюєш для неї».

Історія Ярослави – один із прикладів, як можна докорінно змінити життя дітей з особливими потребами за допомогою раннього втручання. Саме про шляхи та механізми впровадження цієї системи по всій країні говорили за круглим столом в МОЗ на засіданні Міжнародної експертної робочої групи з питань розвитку системи послуг раннього втручання в Україні. Також на зустрічі була присутня Тетяна Міщук, лікар-невролог Джерела, яка розповіла про переваги Раннього Втручання, та як його впроваджують у Центрі. «Я впевнений, що саме застосування цієї моделі дасть змогу знизити інвалідизацію дітей, зменшити кількість випадків відмов від дітей, а значить – і число сиріт», - зазначив Микола Кулеба, Уповноважений Президента України з Прав Дитини.
Важливість впровадження системи раннього втручання також підкреслив Міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвіллі, поділившись результатами проведення відповідних реформ:
«У Грузії на всю країну сьогодні близько 40 дітей, які знаходяться у одному дитячому будинку, всі інші – у сім’ях. Україні необхідно терміново реформувати "совкову" систему інтернатів».
Цю ідею підтримують і міжнародні експерти. Ерік Блюмкольк , директор неурядової організації SOFT Tulip, (Королівство Нідерланди) зазначив, що в багатьох країнах світу система раннього втручання ефективно працює. В Україні також вже є яскраві приклади запровадження цієї моделі – у Львові, Харкові, Одесі. Уповноважений Президента України з Прав Дитини переконаний, що, додавши до цього закордонний досвід, ми зможемо викорінити стару систему. Важливо розуміти, що необхідно не просто реформувати будинки дитини, а створювати нову, якісну систему, за якої в пологових будинках замість пропозицій покинути дитину будуть пропонувати комплекс послуг, щоб допомогти зберегти сім’ю та зробити її щасливою.

Кожен учасник засідання висловив готовність приймати участь у змінах. Головне, щоб для цього вистачило політичної волі. У підсумку учасники досягли згоди по створенню Національного Координаційного Комітету по Ранньому Втручанню.
Дякуємо за співорганізацію цього круглого столу нашим голандським партнерам SOFT Tulip.


(джерело Уповноважений Президента України з Прав Дитини)


Новини
Новини