Раннє втручання

Втрутитись у хворобу швидше, ніж вона втрутиться у життя

Кожна мама, кожен тато хоче, аби його дитина росла здоровою, щасливою та завжди усміхненою. На жаль, через різноманітні фактори – соціальні, емоційні, фізичні – маля не завжди може повноцінно розвиватися. У цьому випадку головне вчасно втрутитися у проблему, а не опускати руки та скаржитися на долю. У Львові, в Навчально-реабілітаційному центрі «Джерело» діє Відділення Розвитку Дитини, де комплексну допомогу надають від самого народження. Однією із основних програм, яку впроваджують на цьому відділенні є Програма Раннього Втручання.

Раннє втручання – це комплексна система послуг допомоги дітям з порушеннями розвитку чи ризиком їх виникнення. Якщо малюки із групи ризику вчасно отримують певну реабілітацію, то в подальшому житті вони можуть розвиватися нормально. Хоча ми не є установою, яка обіцяє чудодійне лікування, адже є такі діти, яким уже після народження поставили невтішний діагноз. Нашою метою в даній ситуації є допомогти адаптуватися сім’ї та максимально розвинути усі можливості малюка.

Слоган Раннього Втручання так і звучить: «Втрутимося в хворобу швидше, ніж вона втрутиться у наше життя». Кожного року допомогу в Центрі отримують понад чотири сотні сімей. Постійний супровід є у двох сотень із них. Адже є діти із важкою неповносправністю, вони потребують догляду фахівців упродовж всього життя. 

Кожна дитина має бути щасливою та любленою і в колективі і вдома.  Для нас – це основний виклик. Ми розуміємо, що не усе так гладко, але зараз ситуація зовсім інша, ніж 20 років тому. За період нашого функціонування ми бачимо прекрасних щасливих дітей, які мають достойну якість життя.

Хто може звертатися

Фахівці із програми Раннього Втручання допомагають сім’ям, які опинилися у кризовій ситуації. Тут використовують комплексний підхід не тільки до дитини, а й до батьків. Звертатися на програму можна від перших днів життя дитини.

Раннього Втручання потребують малята, які народилися передчасно, мають екстремально низьку вагу (від 500 гр.) чи мають генетичне захворювання (Синдром Дауна чи інші). Або ж в мами були важкі пологи – такі немовлята теж перебувають у групі ризику. Це можуть бути й вчасно народжені малюки, які живуть у неналежних умовах чи діти із порушенням психомоторного розвитку (наприклад, у 6 - 8  місяців не можуть сидіти).

Окрім цього, на програму можуть звертатися батьки, діти яких мають гіпоксично-ішемічне ураження центральної нервової системи, дитячий церебральний параліч, мікроцефалію спинно-мозкову килу, спадково-дегенеративні захворювання нервової системи, розлади спектру аутизму.

Певні особливості розвитку можуть бути спричинені не лише хворобою, а й через неналежний догляд, різноманітні соціальні фактори.

Як проходить реабілітація

Першим обов’язковим пунктом є знайомство педіатра і нервопатолога із сім’єю, обговорення проблеми, з якою вони звернулися на програму Раннього Втручання.

Ми не розглядаємо тільки медичний діагноз, дивимося на всі сфери розвитку, на оточення, соціальні фактори. Для нас важливий сімейноцентрований підхід, коли в центрі уваги є повністю сім’я, адже мама і тато – це найближче оточення дитини. І часом впливаючи на це оточення, можемо допомогти і самій дитині.

У відділенні працює міждисциплінарна команда фахівців (лікарі, фізичний терапевт, психолог, логопед, соціальний працівник). Така командна може усебічно обстежити дитину та її сім’ю, визначитиосновнупроблемутаскластипланвтручання.

 

Багато сімей, які отримують послуги у нашій установі, стикаються з проблемою спілкування (це стосується дітей, яки не розмовляють, наприклад з важкими формами ДЦП або аутизму). Для таких сімей логопед порадить альтернативні способи спліплкування (спілкування за допомогою жестів або спеціальних картинок).

Важливу роль виконує й фізичний терапевт, який оцінює й надалі працює з моторною сферою дитини. Якщо вихованець мав ішемічне гіпоксичне ураження мозку і не набув моторних навичок, як здорові діти, то через фізичну реабілітацію фахівець показує мамі як через гру можна працювати над фізичним  розвитком дитини. Фізичний терапевт покаже як відпрацювати навички сидіння,перевертання, тримання голови. Натомість, якщо дитині поставили діагноз ДЦП, але мама хоче, щоб вона самостійно їла, бавилася, то цей фахівець підбере правильне положення дитини, допоможе обрати реабілітаційне обладнання, кріселко, де б дитина могла нормально сидіти, бавитися.

Після діагностичного періоду фахівці сідають за круглий стіл та обговорюють результати із батьками. Під час цього визначають, над якою проблемою потрібно працювати і ставлять перед собою певні цілі. Наприклад, через три місяці дитина має самостійно сидіти. І тоді фізичний реабілітолог працює над цим завданням.

Після круглого столу кожен пацієнт отримує індивідуальний план реабілітації. Звичайно, є певні принципи щодо поставлених діагнозів, але до кожної дитини є окремий підхід. Все залежить від запиту сім’ї.

Курси для тих, хто не живе у Львові

Діти із порушенням розвитку народжуються не тільки у Львові, а й у інших містах чи селах. Іноді такі сім’ї мають доступ лише до медикаментозного лікування, яке не завжди є ефективним.

Таким дітям, що не мають можливості довший час спостерігатися у нашому Центрі ми пропонуємо інтенсивні курси допомоги. Тиждень чи два сім’ї отримують максимальну допомогу від нашого Центру, ми консультуємо батьків, як далі поводитися, що робити. 

 Реабілітація для батьків

Благополуччя дитини залежить від того, наскільки добре її мамі, наскільки батьки щасливі.

Коли в сім’ї народжується дитина з неповносправністю  чи дитина із групи ризику, важливо допомогти мамі і татові, розказати, що потрібно робити, а які методи є необґрунтованими. У нас є соціальний працівник, який супроводжує батьків під час реабілітації дитини, розповідає, де можна отримати допомогу, підтримку, з ким обговорити ситуацію.

Є безліч проблем, з якими стикаються батьки. Це і як сказати про хворобу рідним, друзям. Як повідомити іншим дітям, що їх братик чи сестричка мають особливі потреби. Часто батьки хочуть приховати хворобу і самі стають замкненими у собі, відстороняються від інших. Психолог допомагає такій сім’ї віднайти взаєморозуміння з іншими, подолати внутрішні бар’єри і жити повноцінним життям. Окрім цього, вчать батьків, як пристосуватися до особливих потреб дитини, як не звертати уваги на докори інших.

У нас функціонує батьківський клуб, в якому збираються сім’ї, що стикнулися із проблемами розвитку своїх дітей. Найкращим порадником для мами в кризовій ситуації буде інша мама, яка уже пройшла складний етап. Тому ми гуртуємо батьків, адже розуміємо, що це наша рушійна сила.

Оголошення